V letu 2009 je Slovenija slavila vrsto pomembnih obletnic. Na področju likovne ustvarjalnosti izstopala stoletnica rojstva našega rojaka, slikarja Zorana Mušiča
(12. februar 1909–25. maj 2005).
Mušič je bil Slovenec, ki je najbolj zaznamoval likovno ustvarjalnost Evrope, posebej v trikotniku med Slovenijo, Italijo in Francijo. Za svojega ustvarjalca ga imajo Avstrijci, ker je tam živel in delal, Hrvati, ker se je šolal v Zagrebu, Španci, ker je nekaj mesecev ustvarjal v Španiji. Bil in ostal je glasnik vseh žrtev koncentracijskih taborišč.
Primorec, rojen na robu krasa, v vasici Bukovica v spodnji Vipavski dolini, je bil najprej in najbolj ustvarjalec črte in barve, humanistične likovne izpovedi. Ta se je gibala med krajino in figuro človeka ali konjička.
Njegovemu delu in življenju posvečamo Mušičevo leto. Slikarjevemu delu in spominu bo namenjena mavrica prireditev, od otvoritev razstav, simpozija SAZU, spominske počastitve v rojstnem kraju, spominskega kovanca in znamk do dodatnih raziskav. Želja vseh je, da bi se vsi prebivalci Slovenije in njeni obiskovalci aktivno seznanili z Mušičevimi slikami in grafikami iz javnih in zasebnih zbirk. Ves svet naj bi vedel, da je njegova edina stalna zbirka galerija grafik v dvorcu Dobrovo, da so njegove slike v Metliki, Mariboru, Ajdovščini in Ljubljani, da je bil med soustvarjalci Ljubljanskega grafičnega bienala, osebnost, ki je vplivala na likovno in kulturno življenje Evrope, da je bil on tisti, ki je vtis kraške krajine ponesel v svet.
Želimo nadaljevati tradicijo, ki so jo skupaj vpeljali slovenski kulturniki in politiki že leta 1934, ko so podpirali mladega slikarja Zorana Mušiča, mu odpirali vrata razstavišč, odkupovali njegove slike za mariborske in ljubljanske javne zbirke ter mu štipendirali pot v Španijo.
Povezave: