EVROPSKI TRIENALE MALE PLASTIKE 2010

Letošnja razstava trienala male plastike je že 17. po vrsti, vse od svojih začetkov leta 1973 kot še Jugoslovanski bienale, pa velja za enega izmed osrednjih dogodkov te umetniške stroke in deluje kot stečišče Vzhodnoevopske, Srednjoevropske in Zahodnoevropske male plastike. Otvoritev razstave se je odvijala v petek, 10. decembra 2010 in bo na ogled v Galeriji Murska Sobota vse do 24. marca 2011.
 

Letošnja tematika trienala so umetnine, ki delujejo kot dizajnerski kosi, oziroma dizajnerski kosi, ki delujejo kot umetniška dela, sama razstava pa nastopa pod naslovom Deljene identitete: Objekti na meji med umetnostjo in dizajnom, kar je nasploh tema, ki buri umetniške kroge današnjega časa. Odnosi med temo umetnosti in dizajnom pa niso edina tematika letošnjega trienala, saj je francoska kuratorka Katia Baudin kot še enega izmed izzivov v predstavitvi umetniških izdelkov, poudarila pomembnost oziranja na lokalni kontekst, zaradi katerega razstava pravzaprav nosi takšno ime.
 

17. trienale male plastike bo združil 60 umetnikov in oblikovalcev iz 15 evropskih držav, ki bodo poskušali odgovoriti na letošnji naslov razstave, poleg sodobne produkcije pa si lahko ogledamo tudi dela svetovno priznanih avtorjev kot so Marcel Duchamp in Kazimir Maljevič, kot nekakšen referenčni odgovor na mejo med dizajnom in umetnostjo. Razstava trienala in vse kar jo spremlja, želi že vse od svojih začetkov odgovoriti na vprašanja, ki spremljajo pojem male plastike že od prvega pojmovanja. Kakšno vlogo in pomen ima mala plastika danes? Ali je mala plastika res samo stvar dimenzij? Je pojem mala plastika preveč omejujoč?
 

Razstava sovpada s 300. obletnico evropske proizvodnje porcelana, kar je nekatere razstavljalce in vodje razstave še posebej vodilo k temu, da ustvarijo in razstavijo eksperimentalne projekte, ki hkrati združujejo tradicionalne tehnike in sodobno oblikovanje v umetniškem izdelku, ki bo ponudil nek nov pogled na malo pastiko in porcelan, nekoč znan kot ‘belo zlato’ Evrope.
 

Več o razstavi in o razstavljalcih si lahko preberete na http://www.galerija-ms.si , za razstavo pa je bil pripravljen tudi katalog, tako v slovenskem kot tudi v angleškem jeziku.


Vir slike: http://sobotainfo.com/  

 


You might also like

Miklavž

Slovenski šolski muzej v letu 2019

Summer at the Museum

III. Kongres slovenskih muzealcev