Alvar Aalto velja za najvplivnešega finskega arhitekta 20.stoletja in nasploh za osrednjo figuro modernistične arhitekture. Njegove najbolj znane stavbe, kot je naprimer knjižnica Viipuri, še danes veljajo za odličnen primer povezovanja finskega naturalizma in modernistične arhitekturne ideje. Svojo ideologijo ‘ljudskega modernizma’ pa je prenešal tudi na oblikovanje lesenega pohištva, steklenih izdelkov in tekstilj, ki se prav tako kot njegova arhitektura poigravajo z domišljijo tudi najmlajših generacij.
Razstava, ki si jo lahko ogledamo kot del spremljevalnega programa BIO 22 poskuša predstaviti in orisati način ustvarjanja in opus arhitekta Aalvarja Aalta. Njegovo delo si lahko ogledamo skozi serijo fotografij arhitekturnih del, arhitekturnih skic, pohištva, steklenih posod in tekstilj. Razstavo spremljajo tudi filmi posvečeni velikemu arhitektu.
Razstava je skromna, preprosta in zaživi šele z maketami posameznih hiš, ki so dvignjene na višino oči, kjer lahko z usmerjenimi pogledi skozi prostore opazujemo okolico in poglede, ki jih zaznava uporabnik določene hiše. Predvsem gre tu za poglede usmerjene v finsko naravo z mogočnimi borovci in sveže zeleno trato. Makete se tu ponovno izkažejo kot eden izmed najboljših načinov prikazovanja arhitekture, saj se kot obiskovalec razstave lahko popolnoma vživimo v interier in zunanjšino, ki gradita arhitekturne umetnine Aalvarja Aalta.
Avtorica razstave je Maja Lozar Štamcar, za oblikovanje je poskrbel Roman Hribar, za restavriranje pa Damjan Jesenovec. Razstavo so pripravili v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje/Sekretariat BIO, s sodelovanjem z Alvar Aalto Foundation, Veleposlaništvom Finske v Ljubljani in Narodnim muzejem Slovenije.
Foto: Alvar Aalto museum (http://www.alvaraalto.fi/museum/objects.htm)