Kodirana utopija

Od 29. marca 2011 je v Moderni galeriji v Ljubljani na ogled pregledna razstava Marka Peljhana, Matthewa Biedermana in številnih sodelavcev z naslovom Kodirana utopija. Projekt Makrolab, ki je deloval med leti 1994 in 2007, je tokrat prvič predstavljen v muzejskem okviru. Sama predstavitev obsega strukturo Makrolaba, dokumentacijo njegove geneze in desetletnega delovanja od nastanka, pa do prehoda projekta Interpolar Transnational Art Science Constellation ter Iniciative za arktično perspektivo (IAP).

Tokratna predstavitev skuša Macrolab približati tudi širši domači javnosti, saj je bil projekt mednarodno precej bolj prisoten kot v Sloveniji. Zadnja faza tega procesa bi bila postavitev delujoče arhitekture Makrolaba v Sloveniji kot umetniškega dela in laboratorijskega pripomočka za študij umetnosti, taktičnih medijev, ekologije, radijskih komunikacij in fizike atmosfere. Razstava odgovarja na vsa vprašanja, povezana z Makrolabom, in vprašanja, povezana z Iniciativo za arktično perspektivo. Kaj je Makrolab, kdo stoji za tem projektom, kako deluje, ali je Makrolab umetnost ali znanost in še mnoga druga vprašanja, ki si jih postavljamo, bodo na razstavi dobila svoj smisel.

Do ogleda razstave pa naj zadostuje ta hitra razlaga. Makrolab je mobilni laboratorij, v katerem je mogoče kjerkoli na planetu delovati, ustvarjati ali preživeti. Makrolab je Marko Peljhan začel razvijati leta 1994, delovati pa je pričel tri leta kasneje. Gre za raziskovalno enoto, ki obenem lahko deluje tudi kot bivalna postaja, ta se energetsko samooskrbuje, tako da njeni prebivalci lahko preživijo izolirani od razvitega sveta celo do tri mesece. Makrolab je objekt, ki je potoval po celem svetu, potem pa se je leta 2007 ustalil na Antarktiki kot raziskovalna postaja. Razstava vključuje tudi predstavitev umetniških del in arhivov projekta Iniciativa za arktično perspektivo (IAP), ki jo Peljhan razvija skupaj z nemškim konceptualnim umetnikom Mathewom Biedermanom.

Razstavo Kodirana utopija, ali še bolje galerijski performance, si lahko ogledate do 12. junija, več informacij pa lahko najdete na http://www.mg-lj.si.


Vir fotografije


You might also like

Miklavž

Slovenski šolski muzej v letu 2019

Summer at the Museum

III. Kongres slovenskih muzealcev