Izložba Iz svakodnevice u baštinu – akvizicije Tehničkog muzeja Nikola Tesla 2017. – 2024.

Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb, hala A, 1. kat
Radno vrijeme: utorak – petak: 9 – 17, subota i nedjelja: 9 – 13, ponedjeljkom i praznikom zatvoreno
Za posjet izložbi vrijedi ulaznica za stalni postav Muzeja.


O izložbi

Izložbe akvizicija u određenim vremenskim razmacima uobičajena su praksa muzejskog izlaganja. Način je to komunikacije s javnošću kojim se predstavlja građa prikupljena za muzejski fundus nekim od standardnih načina skupljanja: otkupom, donacijom, nasljeđivanjem, zamjenom i terenskim istraživanjem. Ovakav tip izložbi, za razliku od specijaliziranih i tematskih izložbi, prilika je da se predstavi široki izbor građe iz muzejskih čuvaonica koja (još) nije izložena u stalnom postavu.

U povodu 70. godišnjice osnutka Muzeja, ovom izložbom predstavljamo predmete koje je Muzej otkupio ili dobio na dar u razdoblju od 2017. do 2024. Riječ je o izboru od 176 predmeta iz 24 od ukupno 41 zbirke koje vodimo, a koje su odabrali kustosi zbirki. Prednost prilikom odabira imali su predmeti domaće proizvodnje reprezentativni za industriju na teritoriju Hrvatske te oni vezani uz ustanove i pojedince iz Hrvatske.

U proteklih 8 godina prikupljena su ukupno 2.822 predmeta, od čega 464 otkupom, 2.319 darovanjem te 39 na druge načine.
Osim predmeta nabavljenih otkupom, velik broj izložaka su predmeti koje je doniralo stotinjak pojedinaca, ustanova i tvrtki te im i ovom izložbom zahvaljujemo na doprinosu obogaćivanju fundusa Muzeja i tehničke kulturne baštine u Hrvatskoj.
Izložen je i izbor od 24 akvizicije muzejske knjižnice, i to građa posvećena dokumentiranju hrvatske industrijske tehničke baštine.

Jedno od važnih pitanja s kojima se muzeji susreću jest pitanje održivosti, koje je prisutno i u djelatnosti sabiranja. Susrećemo se ponajprije s problemom nedostatna prostora za pohranu građe, pa je to jedno od pitanja koje postavljamo i prilikom novih akvizicija. To je osobito prisutno kad se nude veliki i teški predmeti karakteristični za područje tehnike. Odgovarajući mikroklimatski uvjeti čuvanja građe dodatan su problem, a preuzimanjem predmeta u fundus preuzimamo i odgovornost za njegovo dugogodišnje čuvanje u uvjetima koji osiguravaju njegovu opstojnost.

Iako nastojimo pribaviti predmete u što boljem stanju, to nije uvijek moguće. Predmeti koje prikupljamo najčešće su oni koji su se svakodnevno upotrebljavali u proizvodnji, kućanstvima, na cestama i u različitim radnim okruženjima te nose na sebi biljege te upotrebe, života. Zaštita je provedena (samo) konzervatorsko-restauratorskim čišćenjem, a eventualni postupak restauracije provest će se ako budu izloženi u stalnom postavu.

Glavi kriteriji prikupljanja muzejskih predmeta za TMNT jesu: plansko formiranje i popunjavanje zbirki; predmeti koji prate razvoj znanosti i tehnike na teritoriju Hrvatske; predmeti od nacionalne važnosti – dizajnirani, konstruirani, proizvedeni iii izrađeni na području Hrvatske; predmeti koje su u Hrvatskoj upotrebljavale ustanove, tvrtke i pojedinci; predmeti reprezentativni za prostor Hrvatske; predmeti čiji su dijelovi izrađeni iii su sklapani na području Hrvatske; predmeti nastali u Europi i svijetu, važni i/ili specifični s aspekta znanosti i tehnike; važnost predmeta kao jedinstvenog i rijetkog, kao i s aspekta masovnosti proizvodnje; izum ili otkriće u znanosti, nekom specifičnom području iii svakodnevnoj upotrebi; važnost za tehnički napredak; značajan tehnološki iskorak u industriji koja je proizvela predmet; stanje sačuvanosti koje može uključivati funkcionalnost; povezanost s određenim istaknutim osobama iii važnim događajem; inovativnost; provenijencija, sukladna pozitivnim i zakonskim propisima te etičkim načelima; cjelovitost predmeta, a kada ona nije moguća, primjenjuje se kriterij vrijednog segmenta kao integralnog dijela iznimno vrijedne cjeline koja je stjecajem okolnosti uništena; važnost s aspekta dizajna; potencijal za izlaganje (uključujući kontekstualizaciju, interpretaciju i mogućnost prijenosa znanja) te društvena dimenzija predmeta.U pozadini predstavljenoga obuhvaćeni su brojni aspekti muzejskoga rada, uključujući sve muzeološke funkcije: skupljanje, obradu, zaštitu te prezentaciju na izložbi i u katalogu.

Za razliku od pojedinaca kolekcionara koji mogu biti posve subjektivni, skupljanje u Muzeju mora se temeljiti na objektivnim, racionalnim i stručnim kriterijima koji se pak temelje na stručnim postavkama, strategiji Muzeja i pisanoj Izjavi o politici skupljanja. Ipak, svaka akvizicija uvijek najprije prolazi filtar koji postavlja kustos – voditelj zbirke. Stoga je zbirka određena i individualnim pristupom kustosa, što bez sumnje daje obilježje zbirci u razdoblju u kojemu je vodi.

Impresum
Organizator: Tehnički muzej Nikola Tesla
Kustoska koncepcija: Markita Franulić
Autori (voditelji zbirki): Krešimir Bašić, Zvonimir Drvar, Renato Filipin, Markita Franulić, Julija Gracin, Ivan Huljev, Luka Lucin, Kristina Kalanj, Kosjenka Laszlo Klemar, Davorka Petračić, Branimir Prgomet, Goran Rajič
Konzervacija izložaka: Goran Martinović, Jan Cerovečki, Franjo Strugar
Oblikovanje postava: Hrvoje Đukez
Tehnička izvedba postava: Osvald exhibition design and technique
Odnosi s javnošću: Marijo Zrna
Fotografije: Zvonimir Ambruš, Marijo Zrna, Goran Rajič, arhiva Muzeja

Realizacija izložbe omogućena je sredstvima Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija RH. 

Kontakt: Markita Franulić, markita.franulic@tmnt.hr 
Marijo Zrna, marijo.zrna@tmnt.hr, 0913365326 









Exhibitions and events

Info kutak o radioaktivnom otpadu

Permanent exhibition

Organizatori: Tehnički muzej ”Nikola Tesla”, Fond za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško Autor koncepcije i tekstova...

Posjetite novi postav Apisarija Tehničkog muzeja Nikola Tesla

Permanent exhibition

Muzejski Apisarij – košnice sa staklenim stijenkama i medonosnim pčelama , osnovan je 1994. kao proširenje postava Osnove poljodjelstva Tehničkog muzeja Nikola Tesla. Riječ je o edukativnom odjelu...

Izložba ŠTO SMO RADILI 1954. – 2024. - iz muzejske dokumentacije

Temporary exhibition at Technical Museum Nikola Tesla until 31.03.2025

Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb, hala A, 1. kat Radno vrijeme: utorak – petak: 9 – 17, subota i nedjelja: 9 – 13, ponedjeljkom i praznikom zatvoreno Za posjet izložbi...

Izložba UTOPIJA I STVARNOST – 70 godina planiranja i velikih očekivanja

Temporary exhibition at Technical Museum Nikola Tesla until 23.02.2025

Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb, izložbena dvorana Radno vrijeme izložbe: utorak – petak: 11 – 19 sati, subota i nedjelja: 10 – 14 sati, ponedjeljkom i praznikom zatvoreno Ulaz...

Show all

Activities from this museum

Meteorološka postaja Tehnički muzej Nikola Tesla

Interaktivna prezentacija za školske grupe Korisnici: vrtići (predškolska...

TMNT tetovaže - TMNT tattoos

Zabavite se s privremenim tetovažama na temu muzejskih predmeta Tehničkog...

Europski tjedan mobilnosti

Europski tjedan mobilnosti 16. – 22. rujna 2019. Krećite se s nama! – Walk...

VALENTINOVO POD ZVIJEZDAMA - predavanje

Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb Datum...

PROLJEĆE I ZVIJEZDANO NEBO NAD NAMA - predavanje

Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb,...

ZAŠTO, KADA I KAKO POČINJE PROLJEĆE? - predavanje

Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb;...

SVEMIRSKA ARHEOLOGIJA: O BURNOJ PROŠLOSTI GALAKSIJA - predavanje

Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb; kino...

FESTIVAL ZNANOSTI 2019. - BOJE!

„Stavi malo boje, malo crvene, crvene ko ljubav što ne prestaje.. „ kaže...

ČUDESNI UREĐAJI ZA OSLIKAVANJE MOZGA

M jesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb, kino...

POČECI I RAZVOJ TORPEDA - predavanje

Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb, KINO...


Suggested Content