Multimedijska razstava Maravee je dosegla Slovenijo. Bolonjska umetnika Stefano Scheda in Devis Venturelli bosta v galeriji Herman Pečarič v Piranu predstavila svoje najnovejše delo z naslovom Village Tour: Gostiteljeva hiša.
Projekt Maravee je nastal na pobudo italijanske umetnostne kritičarke Sabrine Zannier, ki je tudi organizatorka in idejni vodja vseh edicij od leta 2002 (kustosinja piranske razstave je Majda Božeglav Japelj). Projekt se odvija na različnih lokacijah italijanske regije Furlanije-Julijske Krajine z namenom spodbujanja tam delujočih italijanskih in tujih likovnih umetnikov.
Dogodek v piranski galeriji je zadnja postaja razstavnega itinerarija Maravee Village 2009. Tematski okvir osme edicije izpostavlja razmerje človeka v odnosu do ambienta na principu „konstrukcije“, konceptualne in pragmatične, ter v ta namen usmerja svojo pozornost na arhitekturo, oblikovanje in modo. Po veličastni poletni otvoritvi (2009) v kraju Castello di Colloredo di Monte Albano, kjer so otvoritve razstav spremljali dogodki in performansi, ter sugestivni in sveži predstavitvi del mladih stilistov in oblikovalcev iz držav vzhodne Evrope, predstavljenih v tržaškem kulturnem centru Stazione Rogers, se razstava dveh Bolonjčanov v piranski Galeriji Herman Pečarič osredotoča na odnose v sodobni skupnosti, neposredno vezane na identiteto urbanega in arhitekturnega prostora.
Razstava je sestavni del širšega projekta, ki nosi naslov Gostiteljeva hiša. Umetnika sta ga realizirala pred časom v bolonjski delavski četrti. V njem sta na slikovit način želela izpostaviti prepletenost odnosov med stanovalci anonimne stavbe. Pri tem sta uporabila pisano draperijo, ki s svojim „pronicanjem“ skozi odprtine zgradbe - okna - vizualno zaznamuje notranjo in zunanjo sfero dogajanja. V zadnji akciji Projekt za Piran se s podobnim pristopom lotevata mapiranja slovenskega obalnega mesta s ptičje perspektive.
Stefano Scheda (Faenza, 1957) je uveljavljen italijanski umetnik srednje generacije, ki je akademsko izobrazbo pridobil na Akademiji lepih umetnosti v Bologni, kjer trenutno tudi poučuje. Svoje umetniška raziskovanja je sprva usmeril v fotografijo, pri kateri ga je zanimala predvsem figura, človeško telo, kasneje pa je za fotografski motiv izbral arhitekturo. Fotografijo pogosto vključuje v prostorske postavitve in performanse. Zadnje pomembne razstave: Trst (Galerija LipanjePuntin, 2008); Karlshruhe (Center for Art and Media, 2006); Benetke (Fuori Biennale, 2005); New York (Anina Nosei Gallery, 2003)
Devis Venturelli (Faenza, 1974) je po študiju arhitekture in diplomi na ferrarski fakulteti poglabljal video na ZKM v Karlshruheju (2005). Pri svojem umetniškem snovanju zato najraje izbira video, ki ga neposredno povezuje s posegi v urbani prostor ter teoretičnimi raziskovanji odnosov med umetnostjo, arhitekturo in sodobno kulturo. Njegovo delo je bilo uvrščeno na različne mednarodne festivale: Beyond Media, 2009; WRO Biennale, 2009; Videoformers, 2008; Invideo, 2004.
Podatki o reprodukciji:
Projekt Piran za Maravee Village
Mednarodni kiparski simpozij Forma viva praznuje letos visok jubilej. Petdeset let. Petdeset let ohranjanja tradicije klasičnega kiparskega pristopa. Petdeset let preverjanja tradicionalnih...
The selection of works for the exhibition is based on the dialogue between the poem Ves svet je kakor (The Whole World Is Like) by Srečko Kosovel (Integrali '26, Cankarjeva založba, 1967) and Primož...
During the Tinka Leskovšek's exhibition Sweet Vitality, a series of Saturday...
BLOOMING TARTINI SQUARE – INSTALLATION INSTALLATION BLOOMING TARTINI SQUARE...
Alongside the exhibition of theartist Gani Llalloshi Nostalgie, which will be...
Along with the exhibition Miscellanea, which in old Latin means a mixture of...