Izložba Sretno!

U ožujku 2019. u Rudniku TMNT-a izvedene su akcije spašavanja u sklopu projekta MINERS. U projektu su sudjelovali Rudarski fakulteti iz Švedske, Irske, Austrije i Njemačke, te RGN fakultet u Zagrebu. U TMNT su se održale praktične vježbe spašavanja u rudniku, što prikazuje ova izložba. Izloženi su i muzejski predmeti vezani uz spašavanje u rudnicima.

Rudarstvo postoji od prapovijesti, a uz napredak tehnologije rudnici su se kopali sve dublje u Zemljinu koru. Opasnost koja je oduvijek bila vezana uz rudnike jest urušavanje, ali se najviše strahuje od požara i eksplozija. Oni se ne događaju često, no kao posljedicu imaju velike materijalne gubitke i tragične ishode, opasne po život rudara.
Rad u rudniku svrstava se među najopasnija zanimanja. Kako bi se opasnost svela na minimum te smanjio broj stradalih, velika pozornost pridaje se sigurnosti u rudnicima. Spašavanje u rudnicima s ubraja se među najteža, ali i najčasnija ljudska nastojanja spašavanja života. Požari i eksplozije u rudnicima i dalje su prisutni unatoč kontroli potencijalnih opasnosti.

Najveća rudarska nesreća na prostorima Hrvatske dogodila se 28. veljače 1940. u Raši, uslijed eksplozije metana i ugljene prašine. U dokumentima se navode različiti podaci o broju poginulih i ozlijeđenih. Prema službenom popisu, u rudnik je te večeri sišlo 436 rudara, a točan broj stradalih nikada nije utvrđen. Ni danas, osamdeset godina poslije, još se ne zna stvarna i konačna istina o toj rudarskoj tragediji, a uzroci eksplozije ostali su nerazjašnjeni. Prema zapisima koji se čuvaju u Državnom arhivu u Pazinu, smrtno je stradalo 186 rudara. Procjenjuje se da je uslijed zadobivenih rana i trovanja umrlo još toliko rudara. Ta je podzemna katastrofa druga po opsegu u Europi.

U većini rudnika u svijetu povećava se proizvodnja uz smanjenje broja osoblja. Istodobno se povećavaju dubine kopanja i širine rudnika. To neprestano mijenjanje rudarskog okruženja zahtijeva sofisticirana rješenja za projektiranje i rad rudnika. 
Na rudarskim studijima širom svijeta razvijaju se strategije za obuku studenata u rješavanju izvanrednih situacija u rudniku te za pružanje praktičnog iskustva upravljanja potencijalnim scenarijima nesreća i katastrofa pod zemljom. Obuka studenata za procedure spašavanja iz rudnika, upravljanje kriznim situacijama i zaštitu sigurnosti rudara jedinstven je način da se mladim inženjerima istakne važnost sigurnosti u rudniku. Upravo takva obuka bila je dio projekta MINERS, a održala se u muzejskom rudniku TMNT.

Model rudnika ispod prostora Muzeja izgrađen je 1963., u duljini od 360 m, za ilustraciju podzemne eksploatacije mineralnih sirovina. U Rudniku su izloženi, u prirodnoj veličini pojedini elementi bivših zagorskih ugljenokopa: Konjšćina, Ivanec i Golubovec. Također su prikazani istarski ugljenokopi, i to dio rudnika kamenog ugljena Raša. Osim prikaza pojedinih radilišta prikazane su i popratne rudarske prostorije: ulazni portal s niskopom, navozište, priručno skladište alata, skladište eksploziva, protupožarni zidovi, stari rad, transportni i ventilacijski hodnik, jamski zahod, vjetrena stanica i ostali prateći sadržaji. Kako bi se što slikovitije prikazao ugođaj rudnika ugrađeno je stotinjak tipova podgrada od različitoga materijala.
Rudnik Tehničkog muzeja Nikola Tesla tijekom 57 godina postojanja već "ulazi u ozbiljnu životnu dob rudarenja bogatijega rudnog ležišta". Kroz Rudnik jedosad prošlo gotovo 2,5 milijuna posjetitelja.

Autorica izložbe je Davorka Petračić, muzejska savjetnica.

Zahvaljujemo pojedincima i ustanovama na suradnji te ustupljenim fotografijama i filmovima: 
Vedranu Kosu, Narodni muzej Labin; HRT-u, Daliboru Kuhineku, Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Realizacija izložbe potpomognuta je sredstvima Ministarstva kulture RH.

Tehnički muzej Nikola Tesla
Savska cesta 18, Zagreb
01/4844 050
marijo.zrna@tmnt.hr


Exhibitions and events

Info kutak o radioaktivnom otpadu

Permanent exhibition

Organizatori: Tehnički muzej ”Nikola Tesla”, Fond za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško Autor koncepcije i tekstova...

Posjetite novi postav Apisarija Tehničkog muzeja Nikola Tesla

Permanent exhibition

Muzejski Apisarij – košnice sa staklenim stijenkama i medonosnim pčelama , osnovan je 1994. kao proširenje postava Osnove poljodjelstva Tehničkog muzeja Nikola Tesla. Riječ je o edukativnom odjelu...

Meteorološka postaja Tehnički muzej Nikola Tesla

Event at Technical Museum Nikola Tesla until 05.06.2024 0:00

Meteorološka postaja Tehnički muzej Nikola Tesla - interaktivna prezentacija za školske grupe Korisnici: vrtići (predškolska dob), osnovna škola, srednja škola Vrijeme trajanja: od 30 do 60 minuta,...

Planetarij je ponovno u funkciji!

Event at Technical Museum Nikola Tesla until 31.12.2024 0:00

Poštovani posjetitelji, nakon uspješno obavljene generalne reparature uređaja, naš Planetarij biti će ponovno u funkciji od 2. siječnja 2024. Termini vodstava za grupe ugovaraju se na mail...

Od tabule do tableta – pregled telekomunikacijskih tehnika kroz povijest

Temporary exhibition at Technical Museum Nikola Tesla until 31.08.2024

Krajem 2022. obilježili smo 30 godina od pojave interneta u Hrvatskoj, a 2023. 30 godina od dobivanja nacionalne internetske (.hr) domene koja je bila ekvivalent međunarodnom priznanju Republike...

Show all

Activities from this museum

Meteorološka postaja Tehnički muzej Nikola Tesla

Interaktivna prezentacija za školske grupe Korisnici: vrtići (predškolska...

TMNT tetovaže - TMNT tattoos

Zabavite se s privremenim tetovažama na temu muzejskih predmeta Tehničkog...

Europski tjedan mobilnosti

Europski tjedan mobilnosti 16. – 22. rujna 2019. Krećite se s nama! – Walk...

VALENTINOVO POD ZVIJEZDAMA - predavanje

Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb Datum...

PROLJEĆE I ZVIJEZDANO NEBO NAD NAMA - predavanje

Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb,...

ZAŠTO, KADA I KAKO POČINJE PROLJEĆE? - predavanje

Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb;...

SVEMIRSKA ARHEOLOGIJA: O BURNOJ PROŠLOSTI GALAKSIJA - predavanje

Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb; kino...

FESTIVAL ZNANOSTI 2019. - BOJE!

„Stavi malo boje, malo crvene, crvene ko ljubav što ne prestaje.. „ kaže...

ČUDESNI UREĐAJI ZA OSLIKAVANJE MOZGA

M jesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb, kino...

POČECI I RAZVOJ TORPEDA - predavanje

Mjesto održavanja: Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb, KINO...


Suggested Content