Vabimo vas na otvoritev razstave
BETI BRICELJ
GEOtransFORMA 2
ki bo v sredo, 8. decembra ob 18. uri v Galeriji Pokrajinskega muzeja v Kopru.
Razstava bo na ogled do 8. januarja 2011.
Kaj se dogaja v »geotransformirani« podobi Beti Bricelj? Vsekakor spremembe, ki bogatijo zastavljeno pot avtoričinega optičnega delovanja v slikovni površini. Novi cikli so usmerjeni v oblikovnost, ki se na asociativni ravni v dojemanju gledalca nabira kot nekakšna figuralnost. Bricljeva gradi racionalno. Izhodiščna mrežna struktura, ki jo ohranja v podlagi, in kolorit, ki ga izkorišča v odrejeni komplementarni shemi, ji omogočata brezmejno število upodobitev. Tako je njena pot v izrazno sugestivnost postavljena v smislu ustvarjanja določene vzporedne fabulativnosti vsebine. Optično, vizualno postaja hoteno opredeljeni odsev objektivno realnega. Primarna ploskovnost, se odprta v prostorskost
počasi modelira v predmetnost, ki prevzema lastnosti atributivnega in ustvarja pripovednost. Skratka tudi Bricljeva se v lastnem »sterilno čistem« slikarstvu znajde pri zgodbah.
Verjetno pa je pri njenem delu zelo pomemben način, ustvarjalni tok, ki sam po sebi predstavlja indikativno pripoved. Gre za oscilanten proces dogajanja med podobo in njenim ustvarjalcem. Postopek, ki ga razumemo kot dajanje in dobivanje, ko umetnik v dialogu s podobo gradi njeno telo. Tako prihaja do produkta, ki je v nekem smislu rezultat omenjene racionalnosti a hkrati odkrivanja, kjer sodeluje tudi emotivnost. Kot rečeno je skrivnost »optične manipulacije« temelj slikarskega dela. Splošno aplicirana razgradnja slikovnih elementov se lahko odlikuje kot izpovedna izraznost, na drugi strani, pa predstavlja v obravnavanih podobah zaključena sinteza parcialnih delov, podobno stanje. Beti Bricelj je v svoji raziskavi likovnega predelala ploskev v prostor, premaknila statično v gibanje in v podobi odprla oder. Danes zastavlja predstavo. Znotraj zastavljenih komunikacijskih postulatov, torej načina sporočanja, se njena poetična iluzija vizualnega obrača v pripovednost. Tu pa se čustvenosti ne da izogniti.
(Dejan Mehmedovič)
BETI BRICELJ
Rojena je leta 1974 v Postojni. Na Visoki strokovni šoli slikarstva v Ljubljani je leta 2000 diplomirala iz slikarstva pri docentu Mladenu Jernejcu, magistru umet. / diplomska naloga na temo: Prvine aboriginske umetnosti v abstrakciji treh svetih barv /. Po študiju je nadaljevala in nadgrajevala izobraževanje v Avstraliji, kjer je prebivala leto dni. Odzvala se je povabilu avstralske vladne organizacije za raziskavo aboriginske kulture iz oddelka Department for Aboriginal Affairs, South Australia, Adelaide – 1998 / 99.
Od leta 2002 je članica ZDSLU. Živi in dela v Postojni.
Za seboj ima vrsto samostojnih in skupinskih razstav doma in v tujini. Poleg slikarstva se ukvarja tudi z drugimi izzivi: 2007 je oblikovala likovno idejno zasnovo fasadne lupine poslovno – trgovskega objekta Epicenter B2 v Postojni, 2008 je pridala tudi idejno zasnovo obarvanja notranjščine Srednje gozdarske in lesarske šole Postojna. V Hotelu Kras v Postojni je na ogled stalna zbirka njenih platen.
We don't have anything to show you here.
We don't have anything to show you here.