Tapiserije Marija Preglja končno v lasti PMPO

Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož je že od leta 2000, ko je sprejel v restavratorski atelje za tekstil cikel osmih Pregljevih tapiserij, povezan z dolgo zgodbo reševanja dragocene umetniške zbirke enega najpomembnejših avtorjev visokega modernizma.

Marij Pregelj je po besedah dr. Nadje Zgonik, izr. prof. na Akademiji za likovno umetnost, dobre poznavalke Pregljevega dela, eden izmed najpomembnejših slovenskih slikarjev v drugi polovici 20. stoletja in si zanesljivo zasluži oznako vsestranskega umetnika. Zapustil nam je pomembna dela na področjih ilustracije, grafike, mozaika in tapiserije.

Cikel osmih tapiserij za butik Koteks Tobusa (kasneje KOTO d.d) prestižne trgovine v Ljubljani na Miklošičevi cesti je Pregelj snoval leta 1966, stkane pa so bile v umetniški delavnici za tkanje tapiserij Atelje 61 pod vodstvom Etelke Tobolka v Novem Sadu naslednje leto.

Ob odprtju butika 5. septembra 1967 so bile tapiserije v velikosti 255 x 118 cm napete na lesenih okvirih in postavljene kot paravan. Že ob prvi prenovi butika ob koncu sedemdesetih let so tapiserije odstranili in jih deponirali. Šele ko se je arhitektka Maruša Zorec ob njeni raziskovalni nalogi posvetila delu arhitekta Otona Jugovca, ki je opremil butik, je bilo po zaslugi osebja družbe KOTO d.d. maja 1998 vnovič odkritih najprej pet, potem pa še preostale tri tapiserije. Še posebej si je za odkritje prizadevala gospa Alenka Pečenko ob pomoči gospoda Dušana Vuka.

Po več kot 20 letih so bile 3 tapiserije prvič na ogled javnosti na razstavi, ki jo je Maruša Zorec posvetila delu arhitekta Otona Jugovca v Galeriji Cankarjevega doma oktobra leta 2001.

Priložnost, videti vnovič skupaj vseh osem tapiserij, osveženih in restavriranih smo dočakali septembra 2003, ko smo v grajskem palaciju na ptujskem gradu javnosti ponovno predstavili celoten cikel. Dr. Zgonikova je poudarila, da takih monumentalnih celot, kot večdelna slikarska kompozicija, izdelana v tehnike tapiserije za butik Koteks Tobusa, ki meri skupaj kar 255 x 944 cm, v slovenski umetnosti ne poznamo veliko. Ko smo ponovno videli ta dragoceni primer profanega, monumentalnega slikarstva, predstavljenega kot celota v javnosti, je bilo pravo umetniško odkritje.

V restavratorskem ateljeju za tekstil Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož smo leta 2001 pod vodstvom dr. Eve Ilec restavrirali pet tapiserij, potem pa leta 2002 še tri. Tapiserije so bile potrebne obnove, saj so bile precej poškodovane na robovih, kjer so bile vpete v lesene okvire. Družba KOTO d.d. je po restavratorskih posegih zaupala strokovni nadzor in hrambo tapiserij ptujskem muzeju, ki je oktobra 2012 celotno serijo osmih tkanih umetnin ponovno predstavil javnosti v ormoškem gradu, kjer je na ogled še danes.


You might also like

Miklavž

Slovenski šolski muzej v letu 2019

Summer at the Museum

III. Kongres slovenskih muzealcev